Közérdekű adat:
Új lendületet hozott a határokon átnyúló együttműködéshez a Tokaji Borút projekt
Tokajská vínna cesta priniesla nové podnety v cezhraničnej spolupráci
2015. január 30-án Abaújszántón ünnepélyes megnyitóval és kísérő rendezvényekkel nyitotta meg a kapuit a Bormúzeum a felújított Ulánus házban. A felújításra a Szlovák – Magyar „Partnervárosok együttműködésének fejlesztése a történelmi Tokaji Borút mentén” című projekt keretében került sor.
A megnyitónLakatos Andrea projektmenedzser köszöntötte a vendégeket, aki hangsúlyozta, hogy a Tokaji Borút projekt csak a kezdete egy széleskörű együttműködésnek, és kiemelte, hogy az ilyen kezdeményezések hozzásegítik a határ mindkét oldalán található régiókat a fejlődéshez. Abaújszántó városa nyitott és kész minden ilyen vagy ehhez hasonló projektben való együttműködésre.Megköszönte a helyi lakosoknak a számos felajánlást, melyek segítségével berendezésre kerülhetett a Bormúzeum.
Martin Petrusko, Kassa város alpolgármestere köszöntőjében elmondta, hogy „Abaújszántó városa sikeresen teljesítette a projekt rá eső részét, és ez azt jelenti, hogy a város és a projekt menedzsment hatékonyan dolgoztak. Abaújszántó, Miskolc és Kassa együttműködése sikeres lehet a további közös határon átnyúló projektekben.
Köszönöm még egyszer a partnervárosok támogatását és közreműködését, a projektmenedzserek elkötelezett munkáját és köszönöm mindazoknak, akik résztvettek a megvalósításban és hozzájárultak a közös siker eléréséhez.”
Köszöntőt mondott Kiss Gábor, Miskolc alpolgármestere, aki kiemelte, hogy a kormány szándéka szerint a Tokaji borvidék kiemelt fejlesztési terület. A projekt Miskolc, Kassa és Abaújszántó együttműködésével valósult meg, amelynek keretén belül Kassán tokaji borokat bemutató múzeum, Miskolcon, az Avas-alján borkiállítás nyílt. Az Ulánus ház pincerészében került kialakításra maga a Bormúzeum, amely a későbbiekben partnerségi találkozók, szakmai egyeztetések, borskóstolások helyszínéül szolgálhat.
A ház földszinti területén időszaki kiállítás várja az ide látogatókat.
dr. Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője üzenetében hangsúlyozta, hogy célja az, hogy a Tokaj-hegyaljai települések lehetőleg minél több uniós forrást tudjanak megnyerni és felhasználni és ezáltal Szántó ismét fontos része lehessen Tokaj-hegyalja gazdaságának úgy, mint régen volt.
Az ünnepélyes megnyitó borkóstolással és vacsorával zárult, ahol tovább folytatódott a partnerek közti szakmai egyeztetés.
Abaújszántó Város Önkormányzata pályázott a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében kiírt „Turisztikai termékek és vonzerők fejlesztése, desztináció-menedzsment szervezetek és kapcsolódó infrastruktúra felállítása” című, HUSK/1101/1.3.1. hivatkozási számú pályázati konstrukcióra. A pályázat címe: „"Partnervárosok együttműködésének fejlesztése a történelmi Tokaji Borút mentén”.
A helyi borkultúra megismertetése és népszerűsítése
A projekt átfogó célja, hogy a helyi és a szélesebb közösségek kölcsönösen megismerjék a magyar-szlovák határ két oldalán található sajátos borkultúrákat. A projekt megvalósítása során felélednek az évszázadokkal ezelőtt kialakult, és egykor természetes borkereskedelmi „folyosóként” használt Történelmi Tokaji Borút hagyományai.
A projektben Abaújszántó egy már meglévő műemléki épület, az Ulánus-ház felújítását tervezi. Ez lesz az a hely, ahol a Bormúzeum kialakítása megvalósul. A projektben ez a megvalósítás kiemelt jelentőségű. Szőlőművelés ellátása szintén a projekt szerves részét képezi. Ehhez megfelelő szőlőterület vásárlása szükséges.
Partnerség
A projektben együttműködő partnerek
· Kassa Város Önkormányzata (SK) - vezető partner
· Abaújszántó Város Önkormányzata (HU)
· Miskolc Megyei Jogú Önkormányzata (HU)
A projekt költségvetése
A pályázat 95%-os támogatási intenzitású. A projekt teljes fejlesztési költsége 268.080 EUR, amelyből az önkormányzati önerő 5%.
Projektmegvalósítás
2014. szeptember 30. napjáig tart.
Tapasztalatcsere
A „Tokaji borút” projektben résztvevő partnerek rendszeresen szerveznek olyan eseményeket (konferencia, műhelymunka, megbeszélés), amely lehetővé teszi a szakmai ismeretek átadását, a tapasztalatok, jó gyakorlatok megosztását.
Az Ulánus-ház felújítása
A "Partnervárosok együttműködésének fejlesztése a történelmi Tokaji Borút mentén” című pályázat keretén belül elkezdődött az Ulánus-ház felújítása
Az Ulánus-ház története
Az Ulánus-ház Abaújszántó egyik nevezetessége, melyet legtöbben a Helytörténeti Gyűjtemény helyszíneként ismernek. A műemlék épületet Rákóczi-házként és Kapitány-házként is emlegetik. Elbeszélések alapján az épület már a Rákóczi Szabadságharc előtt állt, és egészen a szabadságharc bukásáig a Rákócziak tulajdonában volt.
Az épület az 1800-as évek végéig vámházként funkcionált. E korban pincéje átmenetileg templomként is szolgált. Szerepe volt az un. Asszony háborúban, mely során a szomszédos templom többször gazdát cserélt a katolikus és református hívek között. Az éppen kiszorult felekezet tagjai ennek az épületnek a pincéjében tartották szertartásaikat, ennek emléke a pince oldalában található keresztelő medence.
A múzeum épülete több kor építésének nyomát őrzi magán. Jelenlegi formájában 1820-1830 között épült, klasszicista stílusban. Az 1800-as évek második feléből származik az épület Kapitány-ház elnevezése, amikor osztrák katonákat szállásoltak el itt, és velük lakott a parancsnokuk is.
1975-től ad helyet a Helytörténeti Gyűjteménynek.
Az Ulánus-ház új szerepben
A "Partnervárosok együttműködésének fejlesztése a történelmi Tokaji Borút mentén” című projekt keretében sor kerül az Ulánus-ház felújítására, amely egyúttal nem csak megújuló külsőt, hanem új funkciót is kap: bormúzeumként várja majd látogatóit.
A bontási munkálatok után az új funkcióhoz kapcsolódó igényeket is figyelembe véve kezdődött meg az épület teljes körű felújítása, illetve a projektben tervezett új helyiségek kialakítása.
A felújítás, korszerűsítés során kiépítésre kerül a víz és szennyvíz-, valamint a teljes fűtésrendszer, illetve a gázellátás, valamint a hőszigetelés. Szintén felújításra kerül az elektromos hálózat és a világítás.
A földszinten kialakításra kerül egy vizesblokk, egy teljesen új kiállítótér az időszakos kiállítások számára, valamint egy iroda. Az új padló szintje lejjebb kerül, ezáltal a múzeum egy nagyobb belmagasságú kiállítótérrel gazdagodik.
A pincében kerül kialakításra a „Borok háza” tokaji bormúzeum, ahová a kapualjból nyíló bejáraton keresztül lehet majd bejutni. Az udvar gépjárművel is megközelíthető lesz a hátsó kapun keresztül.
Az udvar teljes egészében új burkolatot kap, kivéve az egykori, mára összeomlott gazdasági épületek területét, a romok falai a terepszintig lebontásra kerülnek, meghagyva és bemutatva a meglévő alapokat.
A munkák a tervezett ütem szerint haladnak és immár a külső szemlélő számára is láthatóak a felújítás eredményei. A felújítás befejezésével, - amely a tervek szerint 2014 év vége - az Ulánus-ház és ezáltal Abaújszántó is az ide látogató turisták és a bor szerelemesei számára új látnivalókkal fog gazdagodni.
Az Ulánus-ház felújítása 57.000.000.-Ft Európai Uniós pályázati forrás felhasználásával valósul meg.
Abaújszántó szőlője
A Tokaji Borút projekt keretében Abaújszántó önkormányzata 7054 m2 szőlőterületet vásárolt a város külterületén, az úgynevezett „Kassa város dűlőjében”. A szőlőterület-vásárlás célja, hogy e terület közös művelésével felhívja a figyelmet a “Tokaji Borút” hagyományainak megőrzésére a határon átnyúló partnerség fenntartására. Abaújszántó megvásárolt szőlőterületén mintagazdaság kerül kialakításra, az itt termett szőlőből készül a város bora.
Kassa, mint az egykori történelmi Abaúj vármegye központja évszázadok óta rendelkezett szőlőterülettel Abaújszántó határában, amelyet az egykori esztergomi érsek, Szatmáry György hagyományozott 1508-ban a városra azzal, hogy annak hasznait a Szent Erzsébet dómra és a Szent Mihály kápolnára kell fordítani. A XIX. század végén a Tokaj-Hegyalján pusztító filoxéra fertőzés a szőlőterületek nagy részét tönkre tette, de Kassa - élen járva a védettebb, ellenállóbb fajtákkal történő újratelepítéssel - ismét fellendítette a szőlőtermelést, a borkészítést.
Ennek a szőlőterületnek az elnevezéseiben ma is szerepel Kassa neve: „Kassa város szőlője”, "Kassa város dűlője", illetve „Kassi szőlő” vagy röviden “Kassi”.
A borvidék és a tokaji borok változatosságát többek között a talaj biztosítja. A borvidék mikroszerkezetét a dűlő alakítja ki, majd a talaj a bor minőségén hagyja „ujjlenyomatát". Az eltérő talajok eltérő ásványokat kínálnak a szőlőnek és a belőle készült bornak. A Kassa dűlő talaja főként riolitból, andezitból, zeolitból és ezek tufáiból alakult ki. Az ezen a területen termelt borok illatgazdagok, savtartalmuk gerinces. A területnek különleges az őszi mikroklímája, hosszabb és szárazabb őszt tapasztalhatunk, ami kimondottan kedvez az aszúképződésnek.
A megvásárolt szőlőterületen elsősorban Furmint és Hárslevelű szőlőfajta terem.
A Kassai bormúzeum megnyitója
2014. szeptember 12-én ünnepélyes keretek között került sor a Kassai bormúzeum átadására és megnyitására.
Kassa városa az egykori gazdag borászati hagyományok felélénkítése és erősítése érdekében 2014. szeptember 11. – 13. között újra megrendezte a Kassai Borünnepélyt a történelmi Alsó Kapunál található jellegzetes archeológiai komplexum helyiségeiben.
A Borünnepélyen és a bormúzeum átadóján részt vett Madár György, Abaújszántó polgármestere is, mint a szlovák-magyar határon átnyúló program egyik partnere és egyben a borfesztivál egyik díszvendége
·
A program honlapja: www.husk-cbe.eu
Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
Szálláshelyek Abaújszántón:
Aba Vezér Panzió és Étterem Abaújszántó
Öreg Diófa Vendégház Abaújszántó
Hollókői Vendégház Abaújszántó
Sátor-Hegy Vendégház Abaújszántó
Ősz, szüret, mustgáz A nyár vége és az őszi idő kezdete a szüret, ezzel együtt a bortermelés...
Nincsenek események |
2014. december 11-12-én került sor a "Vinum Regum - Rex Vinorum" – a tokaji borászat marketing és...
Közérdekű adat: Új lendületet hozott a határokon átnyúló együttműködéshez a Tokaji Borút projekt ...
Tájékoztató a helyi adótartozás kifüggesztéséről Abaújszántó Város Önkormányzat...
Tisztelt Szülő(k)! Az étkezési térítési díj befizetésének időpontjai: Minden hónap első hétfői napján 09:00...